Blachy perforowane – nowoczesne rozwiązania architektoniczne

Sito perforowane, znane również jako blacha perforowana, to blacha, która została ręcznie lub mechanicznie wytłaczana lub wykrawana w celu stworzenia wzoru otworów, szczelin lub dekoracyjnych kształtów. Materiały wykorzystywane do produkcji blach perforowanych obejmują m.in. stal nierdzewną i ocynkowaną, stal walcowaną na zimno, mosiądz, aluminium, blachę białą, miedź i tytan.

Produkcja blachy perforowanej

blacha perforowanaProces perforowania blach jest praktykowany od ponad 150 lat. Pod koniec XIX wieku sita metalowe były wykorzystywane jako efektywny środek do oddzielania węgla. Pierwszymi perforatorami byli robotnicy, którzy ręcznie wykrawali poszczególne otwory w blachach. Okazało się to nieefektywną i niespójną metodą, która doprowadziła do rozwoju nowych technik, takich jak perforacja metalu serią igieł ułożonych w taki sposób, aby utworzyć pożądany wzór otworu. Współczesne metody perforacji obejmują wykorzystanie technologii i maszyn. Powszechnie stosowane urządzenia do perforacji metalu obejmują obrotowe, przypinane rolki perforacyjne, prasy tłoczące i wykrawające oraz perforację laserową. Blacha perforowana jest wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu, w tym między innymi przy produkcji wypełniających paneli architektonicznych, takich jak osłony przeciwsłoneczne, okładziny, osłony słupów, oznakowania metalowe, udogodnienia na placu budowy czy też ekrany ogrodzeniowe

Filtry powietrza i filtry olejowe, rury tłumiące, kratki chłodnicy i kratki wentylacyjne, a także tłumiki motocyklowe to przykłady wykorzystania blachy perforowanej w motoryzacji. Akustyczne właściwości blach perforowanych w znacznym stopniu pomagają ograniczyć wpływ hałasu na zdrowie. Badania wykazały, że blachy perforowane przyczyniają się do zmniejszenia poziomu hałasu.