Chromowanie, cynowanie, niklowanie – na czym polega?

Galwanizacja głównie zajmuje się wytwarzaniem trwale przylegających powłok metalowych na różnych materiach, poprzez osadzenie jednego metalu na drugim. Tyle ile pierwiastków metalowych, tyle praktycznie jest rodzajów powłok galwanicznych. Do najczęstszych należy miedź, nikiel, srebro, chrom, cyna oraz cynk.

Nklowanie jest częstym zabiegiem

niklowanieIstnieje wiele metod nakładania powłok jednak do najbardziej popularnych należy kąpiel galwaniczna, w którym poddawany obróbce galwanicznej element, zanurza się w podgrzanym do wysokiej temperatury metalu. Sposób ten najczęściej wykorzystuje się wykonując cynowanie elementów przeznaczonych do kontaktu z żywnością na przykład pojemników, garnków, blach z których wytwarza się opakowania i puszki konserwowe. Poza tym cynowanie możemy wykonać także za pomocą natrysku inaczej zwanego metalizacją. Natomiast w przemyśle motoryzacyjnym najczęściej wykorzystuje się chromowanie. Chrom w bardzo dużym stopniu chroni przed korozją powstającą wskutek działania czynników atmosferycznych. Jednak najlepsze zabezpieczenie karoserii otrzymamy uprzednio wykonując niklowanie, w związku z czym rzadko kiedy, wykonuje się zabiegi te oddzielnie. Poza tym powłokę z chromu nakłada się także w celu polepszenia wyglądu zewnętrznego elementów stalowych samochodu, a także wykonanych z tworzywa sztucznego.

Chromowanie w efekcie poza zwiększeniem odporności i twardości materiału nadaje mu elegancki połysk. Zabiegiem upiększającym z pewnością jest również srebrzenie oraz złocenie, najczęściej zastaw stołowych lub biżuterii. Powłokę wykonaną z srebra lub złota powszechnie zatem wykorzystuje przemysł jubilerski, ale i elektrotechniczny i elektroniczny.