Do czego służy pompa przeponowa?

Narzędziem roboczym w pompach przeponowych lub inaczej membranowych, jest właśnie przepona lub membrana. Jest ona poruszana za pomocą dźwigni, która wtłacza do środka sprężone powietrze lub ciesz ruchem posuwisto-zwrotnym. Są używane jako pompy dozujące w silnikach i maszynach produkcyjnych.

Charakterystyka pomp przeponowych

pompy przeponoweCechą charakterystyczną jaką posiadają pompy przeponowe jest ogromna wytrzymałość oraz brak występowania przecieków. Dodatkowo dzięki oddzieleniu przestrzeni roboczej od cieczy pompa pozwala na przepompowywanie szkodliwych, toksycznych lub zanieczyszczonych substancji, olejów a także substancji wyjątkowo gęstych. Dobrze sprawdzają się jako wszelkiego rodzaju pompy dozujące, które mają przepompować konkretną ilość cieszy do osobnego zbiornika. Dlatego też są świetnym rozwiązaniem w różnego rodzaju silnikach i maszynach produkcyjnych do rozdzielania równych dawek cieczy. Pompy przeponowe nadają się do pracy z wieloma różnymi cieczami, co pozwala na przetłaczanie mułu, błota czy nawet bentonitu. Wytrzymują kontakt z cieczami zawierającymi cząstki stałe oraz mogą pracować na sucho. Standardowe modele pomp przeponowych charakteryzują się obudową odporną na korozje o dużej wytrzymałości. Można go używać na sucho, bez konieczności wcześniejszego zalania wodą. Możliwość przetłaczania różnych rodzajów cieczy o innych gęstościach pozwala na wykorzystywanie tego rodzaju pomp w wielu dziedzinach.

Wydajne i mało wymagające rozwiązanie w postaci pompy przeponowej pozwala na pracę z cieczami różnego rodzaju, nawet chemicznie agresywnych czy fizycznie szkodliwych. Poradzi sobie zarówno z olejami, jak i szlamem z elementami stałymi. Wszechstronność pomp przeponowych sprawia, że są chętnie używane w wielu gałęziach przemysłu.