Dom parterowy czy piętrowy?

W przeszłości jeśli spojrzelibyśmy na domy budowane na przedmieściach zauważylibyśmy kilka cech charakterystycznych. Zazwyczaj były to domy z płaskim dachem, na ich ścianach widniał kolorowy (zazwyczaj biały, kremowy, żółty) tynk, a jeśli był garaż to tylko jednostanowiskowy. dom jednorodzinny musi miec projket.

Dom jednorodzinny projekt jest ważny.

domPłaskie dachy były wtedy bardzo modne, choć nowoczesne domy z płaskim dachem w niczym by ich nie przypominały. Większy garaż nie był konieczny, bo nawet jeśli ktoś miał samochód to tylko jednej, nie tak jak obecnie, gdy rodzina ma co najmniej dwa samochody. Jedynie kolory zewnętrzne domów pozostały niezmienne i najczęściej wybierana jest biel lub odcienie żółtego. Jedną z rzeczy, która jest również widoczna jest tendencja to stawiania domów parterowych lub z poddaszem używkowym, a nie domów piętrowych jak to kiedyś było. W przeszłości projekt budowlany dom jednorodzinny zakładał pierwsze piętro, ponieważ działki były małe i nie było możliwości umieszczenia na nich dużych parterowych domów. Teraz to sobie odbijamy i budujemy wszystko na jednym poziomie. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, bo nie musimy wydawać pieniędzy na budowę schodów, ani nie musimy po nich codziennie kilkanaście razy wchodzić i schodzić. Posiadanie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie jest bardzo wygodne i praktyczne, szczególnie dla osób starszych i rodzin z dziećmi. Czasem budując domy nie myślimy o tym, co będzie gdy się rozchorujemy, złamiemy nogę, czy urodzą nam się dzieci, dla których schody są bardzo niebezpieczne. Każdy maluch jest bardzo ciekawski i chętnie odkrywa nowe tereny, nie myśląc o tym, że może stać mu się krzywda. Domy parterowe są wtedy lepsze, o ile nie mamy małej działki. Wtedy musimy zobaczyć, czy w naszym biurze projektowym są nowoczesne domy na wąską działkę. Zbudowanie takiego domu wymaga większej pomysłowości, ponieważ jesteśmy ograniczeni przestrzenią. Postawienie domu parterowego jest wtedy bardzo trudne, chyba, ze wystarczy nam mały domek z kilkoma pokojami.

W przeciwnym razie niezbędne będzie postawienie domu piętrowego. Wtedy możemy na tej samej powierzchni mieć dużo więcej pokoi. Fundamenty są te same, ale mamy więcej przestrzeni. Nowoczesne domy parterowe może i są atrakcyjne, ale na wąskiej działce nie jest możliwe ich postawienie. Projekt budowlany jest drogi.