Elementy budowy maszyn ze stali do nawęglania

Nawęglanie jest zabiegiem cieplnym polegającym na dyfuzyjnym nasyceniu węglem warstwy powierzchniowej obrabianego materiału. Nawęglaniu poddaje się stale niskowęglowe (do 0,25% zawartości węgla), by zmodyfikować własności warstwy wierzchniej materiału w dalszych fazach obróbki, na przykład zwiększyć jej twardość, a co za tym idzie odporność na zużycie ścierne, przy równoczesnym pozostawieniu miękkiego, elastycznego rdzenia stali niskowęglowej.

Nawęglana stal maszynowa

stal 16hgPopularny i powszechny materiał do cieplno chemicznej obróbki nawęglania to stal 16hg, która stosowana jest na średnio obciążone elementy maszyn o małych wymiarach, na przykład koła zębate, ślimaki, tuleje, sworznie, wałki rozrządu, elementy podlegające ścieraniu, płyty formujące. Wyroby wykonane z tego typu stali zachowują dużą ciągliwość rdzenia przy wysokiej twardości powierzchni. Stal 16hg używana jest do elementów o wymiarach mniejszych niż 30 milimetrów. Stal ta nadaje się do spawania przed nawęglaniem. Materiał ten przeznaczony jest do pracy na zimno oraz jako formy dla tworzyw sztucznych. Jest to stal o bardzo dobrej skrawalności, dobrej wygniatalności i wytłaczalności metodą na zimno oraz dobrej polerowalności, dzięki czemu jest łatwa w obróbce podczas procesów plastycznych. Wytrzymałość na rozciąganie wytworzonych części z tej stali, wynika z kombinacji utwardzonej warstwy krawędziowej i rdzenia o dobrej wiązkości. Dla warstwy wierzchniej, twardość robocza zawiera się w przedziale od 58 do 60 HRC.

Podsumowując, stal 16hg poprzez swoje właściwości znalazła zastosowanie w ogólnej budowie maszyn, budowie urządzeń i instalacji, obróbce tworzyw sztucznych oraz częściach przekładni i skrzyni biegów, takich jak: koła zębate, sworznie, wałki rozrządu, bolce, czopy lub przeguby.