Gdzie tworzy się spoty reklamowe?

W Polsce na potrzeby dużych, lokalnych marek tworzy się coraz więcej spotów reklamowych, które wyświetlane są zarówno w telewizji, jak i  w internecie. Największe studia reklamowe występują niewątpliwie w Warszawie, w której zlokalizowanych jest najwięcej dużych przedsiębiorstw. Rynek reklamowy na przestrzeni lat niewątpliwie się więc udoskonalił. Jak wygląda tworzenie spotów reklamowych i ile czasu to zajmuje?

Tworzenie spotów reklamowych – wieloetapowy proces

spoty reklamoweProdukcja tego typu materiałów reklamowych pod pewnymi względami przypomina pracę nad filmem. Do tworzenia spotów niezbędni są więc scenarzyści, reżyser, aktorzy, operatorzy, a także montażysta czy dźwiękowiec. Tworząc spoty reklamowe, w których występuje sporo efektów specjalnych korzysta się również z pomocy wykwalifikowanych grafików przestrzennych, którzy potrafią tworzyć tego typu efekty za pomocą tzw. zielonego ekranu (na który nanoszone są pożądane grafiki podczas montażu) lub specjalistycznych programów graficznych, które umożliwiają tworzenie nawet pełnometrażowych animacji. Warto przy tym podkreślić, że praca nad zaledwie kilkuminutowym spotem reklamowym trwa nawet kilka dni, w zależności od tego jak bardzo wymagający jest to materiał. Kręcenie spotów rozpoczyna się więc w studiu filmowym, a kończy się w pracowni montażystów. Jest to więc proces wieloetapowy, który przebiega według odgórnie opracowanego planu, który wprowadza na plan zdjęć ład oraz porządek. 

Warto przy tym podkreślić, że choć tworzenie spotów reklamowych jest procesem pracochłonnym i stosunkowo drogim, to jednak inwestycja w dobrze zmontowany materiał reklamowy bardzo szybko się zwraca. Najpopularniejsze media, do których należy dziś w pierwszej kolejności ogólnodostępny internet, w drugiej zaś wciąż jeszcze popularna telewizja, pozwalają błyskawicznie dotrzeć do tysięcy potencjalnych klientów. Warto więc niewątpliwie tworzyć dziś zdigitalizowane reklamy.