Geneza i źródło informacji o sterownikach

 

Od czasu zastosowania pierwszych prostych sterowników w przemyśle samochodowym minęło już ponad pięćdziesiąt lat, w ciągu tego okresu sterowniki znalazły zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Sterują od pojedynczych maszyn, aż do zautomatyzowanych linii produkcyjnych.

Kiedy powstały pierwsze programowalne sterowniki?

programowanie sterownikówOd czasu pierwszego zastosowania, aż do obecnych czasów, nastąpił ogromny postęp w konstrukcjach i możliwościach funkcjonalnych sterowników programowalnych. Podstawowe źródło informacji dotyczące sterowników, określa norma europejska EN 61131, oraz polska PN-EN 61131. W normach ujęte są zagadnienia ogólne i szczegółowe dotyczące urządzenia, oraz programowania sterowników. Przy czym, programowanie sterowników i informacje na ich temat, można również znaleźć w specjalistycznych czasopismach i licznych pozycjach książkowych. W artykułach najczęściej omawiane są najnowsze rozwiązania sprzętowe, oraz możliwości zastosowania sterowników, w rożnych gałęziach przemysłu. Często też podawane są przykłady konkretnych zastosowań. W książkach główne tematy dotyczą budowy, zasady działania i programowania. Najczęściej są to przykłady wybranych sterowników, pochodzących od różnych producentów. Jednak najbardziej aktualnym i szczegółowym źródłem informacji, są dokumentacje techniczne, szczególnie dokumentacje w wersji elektronicznej. Innym ważnym elementem w rozwoju sterowników, były zmiany w strukturyzacji programów sterowania. Analizując narzędzia do pisania programów na sterowniki, oraz możliwości ich strukturyzacji, można wyróżnić trzy okresy w procesach tworzenia oprogramowania.

Pierwszy etap, to okres od 1967 roku (powstaje pierwszy sterownik) do pojawienia się pierwszych komputerów PC. Drugi okres to początek lat osiemdziesiątych, do ustanowienia w 1993 roku normy międzynarodowej IEC, a trzeci etap to okres od 1993 roku do czasów dzisiejszych.