Jak przechowywać gnojownice?

Zwierzęta hodowlane generują spore ilości naturalnego nawozu, który może być wykorzystywany w gospodarstwie. Należy jednak przestrzegać obowiązujących zasad jego przechowywania oraz odpowiednio zabezpieczyć zbiornik, przed przenikaniem składników nawozu do otoczenia.

Odpowiednie usytuowanie i zamknięcie zbiornika na gnojowice

zbiornik na gnojowicę zamkniętyDo przechowywania i składowania gnojówki oraz gnojowice służy szczelny, najlepiej betonowy zbiornik na gnojowicę zamknięty który jest nieprzepuszczalny. Obowiązują ścisłe zasady dotyczące zbiorników na nawozy płynne i należy ich bezwzględnie przestrzegać. Zbiornik na gnojowicę musi znajdować się przynajmniej 4 metry od sąsiadującej działki, 15 metrów od budynków przeznaczonych dla ludzi oraz 15 metrów od okien i drzwi. Ograniczenia związane z odległością zbiornika wynikają z eliminacji uciążliwości wynikających z nieprzyjemnych zapachów mogących dobiegać ze zbiornika. Zbiornik musi posiadać wysoką szczelność, aby związki zwarte w nawozach nie przedostawały się na zewnątrz. Zapisy warunków lokalizacji dotyczą również głębokości osadzenia zbiornika w glebie. Zazwyczaj stosowane są szczelne zbiorniki wykonane z betonu. Muszą one posiadać również odpowiednie zamknięcie, które jest szczelne i zabezpieczone. Zbiornik powinien również posiadać odpowiednią wentylację. Jego pojemność powinna wystarczyć na przechowywanie minimum 4 miesięcznej produkcji nawozu. Przepisy mówią, że nawóz musi zostać wykorzystany przynajmniej w 70% w danym gospodarstwie.

W związku z tym, że gnojowica w nadmiarze może szkodzić glebom, należy odpowiednio zabezpieczyć zbiornik przed przenikaniem składników w jej głąb. Z racji nieprzyjemnych zapachów, które generują nawozy ich odległość od budynków została ściśle określona i musi być bezwzględnie przestrzegana.