Jakie funkcje może pełnić hala łukowa?

Hale łukowe to konstrukcje, które możemy coraz częściej spotkać w naszym kraju. Swoje początki mają w Stanach Zjednoczonych, jednak technologia ta szybko przeniosła się do innych państw na całym świecie. Skąd wynika ich fenomen? Jakie funkcje może pełnić hala łukowa? Jakie materiały wykorzystywane są przy jej budowie? 

Zalety hal łukowych 

hale łukoweTo co sprawia, że hale łukowe są coraz częściej wykorzystywane to przede wszystkim szybkość budowy. Do wzniesienia konstrukcji wykorzystywane są prefabrykowane panele łukowe. Powstają one z wysokiej jakości stali nierdzewnej, co jak łatwo można wywnioskować, jest kolejną zaleta tego rodzaju konstrukcji. Co ciekawe budowle te mogą osiągać aż do 50 metrów wysokości bez dodatkowej konstrukcji nośnej. Brzmi imponująco, co? Gdzie jednak przydaje się ten parametr? Same hale łukowe mogą pełnić wiele, diametralnie różniących się od siebie funkcji. Są one na szeroką skalę wykorzystywane w formie obiektów sportowych. Doskonale sprawdzają się również w roli hal produkcyjnych, obiektów rolnych czy też magazynów. Tak szeroki zakres zastosowań wynika w głównej mierze z funkcjonalnej oraz podlegającej konfiguracjom roli samego obiektu. Może on przyjmować dowolne rozmiary: długość, szerokość oraz wysokość. W przypadku kwestii związanych z wykończeniem również mamy szerokie pole do popisu. Może ona bowiem zostać wykończona dowolnym materiałem, w zależności od funkcji jakie ma spełniać obiekt. 

Zwykle do pokrycia hal łukowych wykorzystywane są folie PCV. Dzięki temu mamy pewność, że wnętrze obiektu jest w odpowiedni sposób zabezpieczone. Folia zapewnia ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, czy to w postaci uszkodzeń mechanicznych, czy też zmiennych warunków pogodowych. Nie możemy więc odebrać niezwykłej stabilności, która cechuje hale łukowe.