Jakie zapięcie wybrać do ochraniaczy dla koni?

Ochraniacze zakładane koniom podczas jazdy, mogą występować w wielu rodzajach – różni się materiał, z jakich są wykonane, a także sposób zapięcia. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego jest istotny, gdyż przekłada się na żywotność produktu i jego skuteczność podczas jazdy.

Ochraniacze na kołki czy rzepy – które wybrać?

ochraniacze dla konia na kołkiPodstawową różnicą w zapięciach ochraniaczy jest to, że niektóre zakładane są na kołki, a inne na rzepy. Mowa tu głównie o ochraniaczach skokowych, czyli tych, które przystosowane są do sportów wyczynowych, jak między innymi skok przez poprzeczki lub wyścigi. Ochraniacze dla konia na kołki mają mniejszą opcję regulacji niż te na rzep i mogą być nieco trudniejsze w zakładaniu, jednak w zamian za to mają znacznie większą wytrzymałość. Wielu jeźdźców uważa, że podczas sportów wyczynowych powinno się korzystać właśnie z ochraniaczy na kołki. Ich zapięcia są trwalsze, nie zużywają się tak szybko, a przede wszystkim szansa ich rozpięcia jest znacznie mniejsza niż w przypadku zapięcia na rzepy. W wyniku częstej eksploatacji rzep może się wyrobić i nie przywierać odpowiednio do nogi konia. Nie należy jednak w ten sam sposób porównywać wszystkich produktów. Jest wielu producentów, którzy oferują świetnej jakości ochraniacze skokowe na rzepy, które wytrzymują naprawdę długi czas i w takim przypadku dobór odpowiedniego asortymentu zależy bezpośrednio od jeźdźca. Przy wyborze należy nie tylko kierować się rodzajem zapięcia, ale również materiałem, z jakiego wykonany jest produkt.

Ochraniacze z zapięciem na rzep są nieco tańsze od tych mocowanych na kołki. Niemniej jednak, dobierając środki ochrony dla siebie lub swojego zwierzęcia nie należy wybierać zbyt tanich produktów. Warto zapłacić nawet kilkaset złotych więcej i cieszyć się bezpieczeństwem konia przez dłuższy czas.