Kilka słów jak to wrzosy w szkółce dorastają

Z pewnością każdy z nas zna co najmniej jedną roślinę, która może występować w warunkach dzikiej przyrody jak i może być hodowana na skalę przemysłową. Jedną z nich jest z pewnością wrzos. Podczas jesiennych spacerów w lesie możemy go spotkać niejednokrotnie przechadzając się leśną ścieżką. Nie jest to również widok obcy podczas zakupów w sklepie ogrodniczym. 

Warunki do hodowli wrzosów

szkółka wrzosówWrzos jako roślina lubiąca pH kwaśne w przedziale 4,5-5. Oznacza to, że najlepiej będzie czuł się w glebie o kwaśnym pH dla przykładu może posłużyć kwaśny torf. W takich warunkach najczęściej hodowany jest przez profesjonalistów i choć dobrze czuje się w polskim klimacie rosnąc dziko na łąkach czy w lesie właśnie takie warunki najbardziej sprzyjają jego rozwojowi. Szkółka wrzosów prowadzona przez specjalistę z pewnością wykorzystuje techniki, które wywierają największy wpływ na wygląd oraz trwałość okazów. W specjalnych szkółkach gdzie wrzosy dorastają aż do momentu sprzedaży kwiaty sadzone są bezpośrednio w ziemi bądź w specjalnych pojemnikach. Z uwagi na niezbyt rozwinięty system korzeniowy dołki tworzone w celu umieszczenia rośliny zwykle osiągają maksymalną głębokość 20 centymetrów. Powstała w ten sposób warstwa ziemi otulająca roślinę powinna stanowić mieszankę kwaśnego torfu z ziemią ogrodową. Wynika to przede wszystkim z wysokiej przepuszczalności oraz czasu w jakim torf ulega przesuszeniu. Ziemia ogrodowa, znacznie dłużej magazynuje wodę zapewniając tym samym dłuższy okres nawodnienia rośliny. W naturze wrzosy nie są roślinami o wybitnych wymaganiach, dlatego też najlepszym sposobem nawożenia rośliny jest zastosowanie nawozu w postaci granulek o zwolnionym procesie uwalniania czyli tzw. nawozów wolnodziałających. Zapewni to nie tylko długi okres kwitnienia sadzonki, ale także okazy o wysokiej jakości.

Wrzos jest rośliną o znacznej popularności i z pewnością nie raz jadąc na jesienną wycieczkę spotkamy się z polami pełnymi fioletowych pączków wrzosu. Hodowla na skalę przemysłową nie jest w tym przypadku procesem skomplikowanym i nie wymaga dużego zaangażowania hodowcy. Dzięki szkółkom wrzosów możemy się nimi jednak cieszyć w warunkach domowych co jest niewątpliwą zaletą.