Korzystanie z sauny parowej i jej wpływ na układ oddechowy

 

Coraz więcej osób decyduje się na zbudowanie w swoim domu sauny. Jest to pomieszczenie, w którym można się zrelaksować. Trzeba jednak dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnego rodzaju sauny. Można skorzystać z opcji sauny infrared, sauny fińskiej (czyli suchej) czy też sauny parowej, która jest najbardziej popularna.

Temperatura i wilgotność panujące w saunie parowej

tradycyjna sauna parowa od producentaW saunie parowej wilgotność jest bardzo wysoka. Wynosi ona praktycznie 100%. Inaczej jest w saunie fińskiej, gdzie wilgotność wynosi dziesięciokrotnie mniej, bo tylko 10%. Temperatura sauny parowej jest za to nieco niższa. Wynika to z faktu, że na skórze pojawia się szybko para wodna, która odpowiada za chłodzenie organizmu. Mimo wszystko temperatura w granicach od 40 do 50 stopni Celsjusza pozwala rozgrzać całe ciało i to w całkiem krótkim czasie. Taka tradycyjna sauna parowa od producenta może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wiele zależy od wielkości takiej sauny. Warto wiedzieć, jak powinno się korzystać z sauny parowej. Jedno wejście do sauny parowej powinno zajmować od 5 do 15 minut. Nie należy przekraczać limitu czasowego! W ciągu dnia można przebywać w saunie parowej maksymalnie 30 minut. Tylko wtedy możliwe jest wykorzystanie wszystkich dobroczynnych właściwości sauny parowej. Najlepiej wchodzić do sauny 2 razy po 15 minut. Często padają pytania o to, jak często można korzystać z sauny parowej.

Tu poleca się od 2 do 3 sesji w saunie parowej tygodniowo. Sauna parowa działa na organizm nie tylko zewnętrznie, ale też wewnętrzne. Para wodna jest wdychana, dlatego użytkownik sauny inhaluje się, oczyszcza układ oddechowy (przede wszystkim płuca). Właśnie dlatego sauna parowa wskazana jest w przewlekłych schorzeniach pulmonologicznych jak astma oskrzelowa czy też przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie oskrzeli.