Maszyny pomocne w uprawie roli

 

Maszyny rolnicze stają się coraz bardziej nowoczesne, dzięki czemu praca na roli nie jest już tak ciężka, jak jeszcze kilkanaście lat  temu. Innowacje pozwalają na przyspieszenie prac, dokładniejsze i bardziej skuteczne działania, a w rezultacie zwiększenie produkcji. Duże gospodarstwa rolne wymagają posiadania odpowiednio wyposażonego parku maszynowego, inaczej uprawa pól byłaby nieekonomiczna.

Nowoczesne roztrząsacze obornika

rozrzutnik obornikaSkuteczne nawożenie pól równa się wysokim plonom, a jeżeli dodatkowo nawóz jest naturalny, tym większa wartość produktów. Dokładne rozdrobnienie i rozrzucenie naturalnego nawozu jest możliwe jedynie wtedy, kiedy używa się odpowiedniej maszyny, a w tym wypadku najlepszy jest rozrzutnik obornika. Nowoczesne roztrząsacze są bardzo wytrzymałe, ponieważ muszą udźwignąć i rozwieźć od kilku do kilkunastu ton obornika, kompostu lub wapna dolomitowego. Ponadto posiadają duże, szerokie koła o rozległym rozstawie, co zapewnia stabilność podczas jazdy na nierównym terenie. Rozrzutniki obornika są wyposażone w adaptery, służące do rozdrabniania oraz równomiernego rozrzucania nawozu. Możemy je spotkać w dwóch wersjach: z wałkami pionowymi i poziomymi. Na rynku dostępne są modele z wyrzutem tylnym, przednim oraz bocznym. Atutem nowoczesnych maszyn jest możliwość prostego przystosowania ich do transportu płodów rolnych lub innych produktów, czyli wykorzystania roztrząsaczy w formie przyczep.

Nowoczesne rozrzutniki obornika są wytrzymałymi maszynami, które umożliwiają bezpieczny transport nawozów nawet po drogach publicznych. Przed niekontrolowanym upadkiem ładunku chronią solidne zasuwy oraz osłony adaptera, które zazwyczaj nie są sprzedawane w standardzie i, jeżeli ktoś widzi taką potrzebę, może je kupić dodatkowo.