Na czym polegają badania ultradźwiękowe maszyn przemysłowych?

Badania maszyn przemysłowych mają na celu wykrycie jakikolwiek ich niesprawności, ale także ocenę czasu przez jaki będzie można je jeszcze bezpiecznie eksploatować. Sprawność maszyn wykorzystywanych w przemyśle w dużym stopniu przekłada się na ich wydajność, a także ma duże znaczenie pod względem bezpieczeństwa pracowników je obsługujących. 

Duża skuteczność badań ultradźwiękiem

badania ultradźwiękoweDużym plusem jaki posiadają badania ultradźwiękowe jest nieniszczenie badanej próbki, dzięki czemu można swobodnie wykorzystywać je w przemyśle przy ocenie eksploatacji maszyn. Opierają się one na wprowadzeniu do powierzchni badanego materiału fal dźwiękowych o częstotliwości wyższej niż 20 kHz. Następnie po przejściu fal przez obiekt poddany badaniu następuje ich detekcja. Fale wprowadzane są do wnętrza za pomocą głowicy, do której wracają po odbiciu, po czym przetwarzane są na  drgania elektryczne i przedstawione jako impulsy na ekranie oscyloskopu. Przedstawiony obraz poddaje się szczegółowej analizie, na podstawie której stwierdza się występowanie w materiale szczelin oraz nieciągłości powierzchniowych i wewnętrznych, a także jakikolwiek niedopracowań spawalniczych. Jest to metoda bardzo dokładna, a dzisiejsza technologia i zaawansowane techniki komputerowe, pozwalają na wysokie zautomatyzowanie badania, a także uzyskanie już zanalizowanego obrazu, dzięki czemu przeprowadza się je znacznie szybciej i są również jeszcze bardziej dokładne.

Dokonywanie regularnych badań wewnętrznej struktury materiałów konstrukcyjnych maszyn przemysłowych jest bardzo ważnym czynnikiem zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa produkcji. W związku z czym dokonywanie okresowych przeglądów technicznych maszyn jest obowiązkiem każdego właściciela zakładu produkcyjnego.