O wkładkach profilaktycznych

Każdy chodzi po tym świecie na własnych stopach. Są one jednymi z najbardziej eksploatowanych części ciała. Dbając o stopy dbamy również pośrednio o całą naszą postawę i kręgosłup. Warto to robić od najwcześniejszych lat. Zazwyczaj nasze przyzwyczajenia z dzieciństwa i okresu dojrzewania (przynajmniej jeśli chodzi o postawę) zostają na całe życie.

Kto potrzebuje wkładek profilaktycznych?

wkładki profilaktyczneDzieci i młodzież w okresie kształtowania kości mają możliwość korygowania wad stóp. Dorośli raczej mogą je odciążyć, ale nie kształtować. Jednym z działań jakie możemy podjąć, by poprawić stan naszych stóp jest używanie wkładek profilaktycznych. Trzeba jednak rozeznać jakiego typu wkładek potrzebujemy. Do każdej wady stopy istnieją wyspecjalizowane wkładki profilaktyczne. Najczęściej spotykaną wadą jest płaskostopie. Do nich dobre są wkładki, które podnoszą środkową część stopy. Jeśli mamy ostrogę piętową, dobrym rozwiązaniem może okazać się niepełne wkładki, które odciążają guz piętowy. Można też zastosować miękkie wkładki odciążające. Pomogą one również przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego. Również cukrzyca wpływa niekorzystnie na nasze stopy. Istnieją specjalnie wyprofilowane wkładki dla diabetyków, które nam ulżą, ale też poprawią ukrwienie stóp. Jeśli szukamy czegoś co zadziała nieco aktywniej (profilaktyczne tylko podpierają stopę), dobrym pomysłem mogą być wkładki ortopedyczne. Oczywiście, najlepiej dobrać wkładkę razem z specjalistą.

Podsumowując, przed zakupem odpowiedniej wkładki najlepiej odwiedzić podologa, który nam dopasuje wkładkę do przypadłości. Warto również popytać obsługę sklepu o różnice między modelami. Jeśli zaś potrzebujemy tylko nieco więcej komfortu, nie potrzeba wiele wiedzy, wiele wkładek pasuje do większości stóp.