Ochrona izolacji rurociągów ciepłowniczych

Konieczność rozprowadzania energii cieplnej pochodzącej z elektrociepłowni wymaga stosowania odpowiednich rozwiązań przesyłowych. Zazwyczaj odbywają się one za pomocą rur z ciepła wodą lub olejem. W celu uniknięcia strat ciepła podczas obiegu wody na rurociągi nakłada się izolacje termiczną, która utrzymuje energie w obrębie rurociągu.

Płaszcze ochronne z blachy ocynkowanej

płaszcz ochronny z blachy ocynkowanejIzolacje rurociągów wykonuje się z reguły przy pomocy wełny mineralnej o odpowiedniej grubości, którą przyczepia się za pomocą drutów dookoła rury. Niestety wełna mineralna ma to do siebie, że jest materiałem niezbyt spójnym, przez co w wyniku długotrwałego jej użytkowania ulega rozsegregowaniu. Również niezbyt dobrze znosi wilgoć, która występuje podczas opadów atmosferycznych. Aby zabezpieczyć warstwę izolacji stosuje się dodatkową, zewnętrzną warstwę ochronną w postaci płaszcza z blachy. Taki płaszcz ochronny z blachy ocynkowanej chroni wełnę przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem opadów. Ważne jest aby takie zabezpieczenie posiadało ocynkowanie, gdyż chroni to blachę przed korozją i zapewnia długi okres eksploatacji. Wykonanie elementów płaszcza polega głównie na stosowaniu walcowania blachy o wykonania nakładek technologicznych w postaci opasek. Rurociągi o takim zabezpieczeniu to częsty widok w miastach oraz zakładach produkcyjnych, które wykorzystują to w niektórych swoich instalacjach. Można wprawdzie prowadzić rurociągi bez izolacji, jednak straty ciepła są zbyt znaczne, aby tego nie uwzględnić.

Na rynku dostępne są gotowe elementy o standardowych wymiarach, które pasują do większości przekrojów rur dostępnych w ogólnej sprzedaży. Do większości zastosowań jest to wystarczająca oferta, jednak w niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie nietypowego płaszcza we własnym zakresie.