Okna plastikowe czy drewniane?

Jeśli zastanawiasz się, jaki typ okien wybrać, to na pewno pomoże Ci nasz wpis o wadach i zaletach okien drewnianych i plastikowych. Kiedy przeczytasz nasze porównanie zapewne łatwiej będzie Ci się zdecydować na jeden typ. To zależy od tego, które cechy są dla Ciebie szczególnie istotne. Każdy może mieć inne priorytety.

Cechy różnych typów okien

okna jastrzębiePamiętaj, że każdy rodzaj okien ma swoje zalety. Okna plastikowe są często tańsze niż te wykonane z drewna. Nie wymagają także takich zabiegów pielęgnacyjnych. Z kolei okna drewniane cenione są ze względu na swój niepowtarzalny wygląd oraz naturalne wykonanie. Warto wiedzieć, że takie okna jastrzębie zmieniają swoje właściwości pod wpływem temperatury i wilgoci. Drewno świetnie reaguje na warunki, dzięki czemu w domu nie jest ani zbyt wilgotno, ani za sucho, ponieważ okna nie są przesadnie szczelne, ale także nie dopuszczają do uciekania ciepła. Ważna jest dobra izolacja zarówno w przypadku okien z drewna, jak i plastiku. Okna drewniane, chociaż wymagają konserwacji, nie jest to zabieg, który należy przeprowadzać bardzo często. Trzeba jednak brać to pod uwagę, kiedy się je kupuje. Okna wymagają bieżącej pielęgnacji, gdyż wtedy można wykorzystać pełnię ich właściwości i nie będą się niszczyć na przykład pod wpływem wilgoci. Z oknami plastikowymi nie ma tego problemu, ale trzeba dopilnować, aby okna były zamontowane dobrze.

Izolacja musi być odpowiednia, ale dobrze by było, aby okna nie okazały się przesadnie szczelne, ponieważ to powoduje kumulowanie się wilgoci wewnątrz domu. Czy któreś okna są lepsze? Uważamy, że nie, ponieważ zależy na czym komu zależy. Okna drewniane są bardziej luksusowe, natomiast pcv zapewniają większą swobodę i nie trzeba o nich pamiętać. Wybór należy do Ciebie.