Panele fotowoltaiczne szybko się zwracają

Ile potrzeba czasu, żeby instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego zwróciła się w całości? Wszystko zależy od odpowiedniego doboru mocy i wydajności instalacji. Trzeba zacząć od sprawdzenia rachunków za prąd za ostatni rok. Zaprojektowanie fotowoltaiki zleca się przedstawicielowi firmy, która ją sprzedaje. Dopasuje on ilość paneli do faktycznego zapotrzebowania.

Stopa zwrotu zależy od wydajności paneli

panele fotowoltaiczne toruńChcąc oszacować czas, po jakim zwrócą się koszty instalacji fotowoltaicznej, należy przyjrzeć się rachunkom za prąd. Jeśli miesięczne koszty prądu wynoszą dwieście złotych to znaczy, że w rok zaoszczędzimy na fotowoltaice około dwóch tysięcy złotych. Musimy zamówić bardzo wydajną instalację, która nawet po kilku latach będzie produkować taką ilość prądu, która wystarczy do zasilenia wszystkich urządzeń. Przy rachunkach za prąd na kwotę dwustu złotych miesięcznie za odpowiednio wydajne i mocne panele fotowoltaiczne Toruń trzeba będzie zapłacić około piętnastu tysięcy złotych. Bo mówimy tu o instalacji z wydajnością pięciu kilowat. Przy aktualnych cenach ogniw fotowoltaicznych spokojnie znajdziemy firmę, która wykona taką instalację za około piętnaście tysięcy złotych. Chociaż jeszcze rok temu trzeba było zapłacić za takową instalację minimum dwadzieścia tysięcy. Jeśli pieniądze zainwestujemy w naprawdę wydajne panele to cała instalacja zwróci się po siedmiu latach. Po tym okresie czasu będziemy mogli korzystać z całkowicie darmowego prądu.

Musi minąć przynajmniej siedem lat zanim instalacja fotowoltaiczna zwróci się nam w całości. Warunkiem jest jednak to, że będzie ona zaprojektowana w taki sposób, żeby zrealizować całkowite zapotrzebowanie na prąd. Wówczas rachunki z elektrowni spadną do minimum, czyli koniecznych do poniesienia stałych opłat związanych z współpracą.