Pasza objętościowa a przyrosty i zdrowotność zwierząt

 

Podstawą w żywieniu bydła jest stosowanie pasz objętościowych. Takie pasze można poddawać kiszeniu, czyli procesowi fermentacji w warunkach beztlenowych. Obok pasz objętościowych stosowane są również pasze treściwe. Wiosną i latem nie ma problemów z paszami objętościowymi, bo są nimi trawy znajdujące się na pastwiskach.

Zabezpieczanie pasz objętościowych specjalnymi foliami

niedroga folia do balotówProblem pojawia się jednak jesienią i zimą, kiedy po prostu trzeba stosować kiszonki i sianokiszonki, czyli pasze objętościowe. Jako że pasza objętościowa jest paszą podstawową wykorzystywaną w żywieniu bydła, to wpływa ona w dużej mierze na jakość hodowli. Otóż dobra pasza objętościowa w postaci kiszonek i sianokiszonek będzie wpływać na produkcyjność zwierząt, na ich wydajność. To ona będzie decydować o bardzo ważnych dla hodowców przyrostach masy ciała (zwłaszcza u bydła mięsnego). Dobra pasza objętościowa przyczynia się też do lepszej zdrowotności zwierząt. Najpierw trzeba jednak zakupić odpowiednie akcesoria do produkcji paszy objętościowej w formie sfermentowanej. Jest to niedroga folia do balotów, którą można kupić nawet przez internet. To ona otacza paszę z każdej strony i nie pozwala na dostęp do powietrza, które mogłoby zakłócić procesy fermentacyjne. To właśnie w takich foliach dochodzi do kiszenia pasz objętościowych. W przypadku sianokiszonek są to różnego rodzaju trawy, zioła, a jeśli chodzi o kiszonki, to najczęściej fermentacji ulega kukurydza.

Zapasy pasz muszą być dobrze zabezpieczone, aby mogły przetrwać nie kilka, ale nawet kilkanaście miesięcy. Dlatego należy kierować się nie tylko ceną folii, ale przede wszystkim jej wytrzymałością, by była w stanie zapewnić najlepszą jakość kiszonki przez długi czas. Ceny takich folii wcale nie są wysokie, dlatego z pewnością nie należy na nich oszczędzać.