Piece wolnostojące z płaszczem wodnym

Nowoczesne rozwiązania pozwalają na to, aby kominek stał się częścią centralnego ogrzewania domu. Nad paleniskiem kominka umieszczone są specjalne rury zwane płaszczem wodnym. Ogień z kominka ogrzewa wodę przepływającą przez płaszcz wodny. Kominek działa więc jak tradycyjny kocioł opalany drewnem. Ogrzana woda jest kierowana dalej do instalacji centralnego ogrzewania i do grzejników w całym domu.

Korzyści z zamontowania pieca wolnostojącego

piece wolnostojąceZaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że kominek może zostać umieszczony w pokoju. Istnieją wersje pod zabudowę i piece wolnostojące. Zatem wygląda estetycznie, można spędzać przy nim czas, a jednocześnie ogrzewa cały dom. Kominek tak jak zwykle wymaga pewnych zabiegów. Przede wszystkim co kilka godzin, dosyć regularnie, należy dokładać do ognia. Co jakiś czas popiół z kominka musi być dokładnie usuwany, aby nie zakłócał pracy płaszcza wodnego.  Dzięki takiej instalacji ciepło wydzielane przez kominek jest w prosty sposób wykorzystywane. Ciepłota, która w tradycyjnym kominku uciekłaby przez komin na zewnątrz, w tym wypadku jest źródłem ciepła dla całego domu. Tradycyjny wkład kominkowy ogrzewa jedynie to pomieszczenie, w którym się znajduje. Największa zaleta jaką wykazują kominki z płaszczem wodnym to oczywiście oszczędność. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty ogrzewania. Kominek może być głównym lub uzupełniającym źródłem ciepła. Średnio podczas jednego sezonu grzewczego można zaoszczędzić około 30-40% kosztów ogrzewania domu innymi metodami.

Ciepła woda, ogrzana przez płaszcz wodny, jest również gotowa do wykorzystania. Kominek najczęściej jest podłączony do specjalnego zbiornika w którym zbierana jest nagrzana woda. Następnie można bezpośrednio z niej korzystać. Poza sezonem grzewczym wiele osób decyduje się na podłączenie kominka do paneli słonecznych. Wtedy to one zajmują się nagrzewaniem wody.