Rola tryskaczy w budynkach wielkopowierzchniowych

Zabezpieczenia przeciwpożarowe obejmują wiele różnych systemów, a także elementów, które powinny być umieszczone w miejscach ogólnodostępnych i dobrze oznakowanych. Zasada ta dotyczy każdego publicznie uczęszczana go budynku. Podstawowe systemy zabezpieczeń można więc zaobserwować na przykład podczas wizyty w sklepie wielkopowierzchniowym. Najłatwiejsze do odróżnienia są zazwyczaj tryskacze montowane pod sufitami.

Działanie tryskaczy w razie pożaru

instalacje tryskaczoweKażdy sklep wielkopowierzchniowy, a także budynek użyteczności publicznej w kraju musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe. Do najpopularniejszych z nich zaliczane są instalacje tryskaczowe. Zaobserwować je można szczególnie w marketach oraz galeriach handlowych. Znajdują się one pod sufitami i połączone są z centralnym obiegiem wodnym budynku. W przypadku wybuchu pożaru i wykrycia go przez czujniki, do rur doprowadzający trafia woda pod wysokim ciśnieniem, która następnie opuszcza obieg przez działające tryskacze. Instalacja taka sprawdza się również w przypadku wypadków we wnętrzach, w wyniku których w powietrzu unosi się duża ilość pyłu. Woda z tryskaczy zapobiega jego rozprzestrzenianiu się i przyspiesza opadanie. Żeby upewnić się, że w razie potrzeby instalacja zadziała bez problemu, należy wykonywać regularne ćwiczenia oraz serwisowanie. Poza głównym systemem tryskaczy, na terenie budynku powinna znajdować się także odpowiednia liczba urządzeń gaśniczych o odpowiednim oznakowaniu.

Zgodnie z obowiązującym prawem na terenie każdego z budynków wielkopowierzchniowych, a także użyteczności publicznej znajdować muszą się odpowiednie systemy przeciwpożarowe. Do jednego z najczęściej występujących zaliczyć można instalacje tryskaczowe. Uruchamiają się one w razie sytuacji awaryjnej. Poza nimi danym miejscu powinny znajdować się także inne urządzenia gaśnicze.