Sadzenie ziół doniczkowych

W kuchni nie ma nic lepszego niż świeże zioła, ponieważ to one w praktyce są źródłem wyjątkowych aromatów i nie tylko. Teraz z dobrodziejstw świeżych ziół mogą korzystać wszyscy. Zioła w doniczkach wymagają jednak pewnej pielęgnacji, ale to żaden problem. Wystarczy odrobina praktycznej wiedzy. Podstawy dotyczące tego ważnego zagadnienia zostały przedstawione poniżej.

Właściwe doniczki na zioła

doniczki na zioła wisząceZwykle zdecydowana większość powszechnie wykorzystywanych w naszych kuchniach ziół nie osiąga ogromnych rozmiarów i dlatego mniejsze doniczki sprawdzają się tutaj doskonale. Tym bardziej że nie zajmują wcale dużo cennego miejsca i jednocześnie zapewniają takiej roślinie wszystko, czego może potrzebować do prawidłowego rozwoju. Doniczki na zioła wiszące są styczne, ponieważ nie ma wtedy problemu z koniecznością sprzątania parapetu. Rośliny mogą natomiast bez żadnych przeszkód prawidłowo się rozwijać i zwisać takiej doniczki znajdującej się na określonej wysokości. Żeby tak było, konkretne zioła należy tam najpierw posadzić i potrzebne będą tutaj pewne przygotowania. Są one związane, chociażby z koniecznością zakupu gleby dobrze dopasowanej do indywidualnych potrzeb konkretnego gatunku, ponieważ gleba różni się składnikami odżywczymi, odczynem pH i wieloma innymi szczegółami. Ważnym etapem może być także wyłożenie dna doniczki wiszącej ręcznikiem papierowym oraz drobnymi przygotowanymi do tego celu przez producenta kamieniami.

Ostatni etap to proces podlewania po posadzeniu konkretnej rośliny. Przy sadzeniu warto zadbać także o właściwe rozmieszczenie korzeni na całej powierzchni, ponieważ wtedy roślina lepiej się rozwija. W doniczkach wiszących zioło zawsze dobrze się regeneruje i dotyczy to na przykład świeżej kolendry i wielu innych.