Specyfika granulatora talerzowego

Współcześnie, dzięki rozwojowi technicznemu możemy wyróżnić coraz większą liczbę rodzajów paliw stałych. Jednym z nich jest pellet, czyli granulat otrzymywany z biomasy, który przeznaczony jest do spalania w kominkach oraz piecach centralnego ogrzewania, które są specjalnie do tego przeznaczone.

Na czym polega działanie granulatora talerzowego?

granulator talerzowyJego cechą charakterystyczną jest to, że jest ekologiczny, do jego produkcji stosuje się odpady drzewne oraz otrzymywane w rolnictwie. Otrzymywany jest ze sprasowanych trocin, które wytwarzane są w tartakach. Czy istnieją jakieś zalecenia, jaki rodzaj drewna jest używany? Oczywiście zalecane są konkretne gatunki. Najlepiej sprawdza się do tego drewno o bardziej egzotycznym pochodzeniu. Jak w takim razie powstaje pellet? Do jego produkcji bardzo przydaje się granulator talerzowy. Z czego wtedy wykonywane są takie maszyny? Aby działał prawidłowo, powinien być wykonany ze stali o funkcjach kwasoodpornych. W zależności od konkretnego typu granulatu, można mówić o jego różnych średnicach, która uzależniona jest od użytego materiału. Przeznaczony jest do specjalnego typu tworzenia takiego pelletu. Czynność ta nazywana jest peletyzacją, która polega na tworzeniu grudek poprzez zbrylanie materiału, na przykład trocin. Przedsiębiorstwa, która zajmują się produkcją tego rodzaju paliwa stałego, powinny zwrócić uwagę na kilka kwestii. 

Powinny być przede wszystkim wytrzymałe oraz mieć płynną regulację prędkości, ochronę przed ścieraniem oraz możliwość regulowania kąta nachylania. Z pozoru może się wydawać, że produkcja pelletu jest skomplikowana, jednak dzięki posiadaniu wysokiej jakości urządzeń, służących do wytworzenia tego paliwa, staje się to dużo prostsze. Do takich bez wątpienia należy granulat talerzowy.