Sposób tworzenia panoramy sferycznej

Rozwój technologiczny zapewnia pojawianie się nowych rozwiązań, które w coraz większej mierze są wykorzystywane w życiu codziennym. Przykładem mogą być tutaj chociażby telefony komórkowe, które z roku na rok dysponują coraz większą mocą obliczeniową oraz coraz większym stopniem zaawansowania technologicznego. W skutek tego co roku umieszczane są w nich rozwiązania, które poniekąd zastępują innego rodzaju sprzęt.

Wykorzystanie panoram sferycznych przez blogerów

panorama sferycznaOczywiście urządzenie dedykowane do wykonania danej funkcji będzie lepsze niż to zastosowane w telefonie komórkowym jeżeli reguła ta dotyczy profesjonalnych rozwiązań. W przypadku działań amatorskich lub hobbystycznych różnica może być niedostrzegalna. W ten sposób telefon komórkowy staje się poniekąd osobistym komputerem, który może już mierzyć czynności życiowe, realizować płatności zbliżeniowe czy wykonywać zaawansowane zdjęcia wykorzystujące różne efekty. Jednym z takich efektów jest panorama sferyczna, która polega na wykonywaniu zdjęć obejmujących trzystasześćdziesiąt stopni w poziomie oraz stoosiemdziesiąt stopni w pionie. W ten sposób powstają zdjęcia na których pokazane jest całe otoczenie osoby je wykonującej. W ten sposób możliwe jest przedstawienie ukształtowania terenu lub miejsca, w którym zostało zrobione zdjęcie. Panoramy sferyczne są powszechnie wykorzystywane przez osoby, które prowadzą blogi tematyczne oraz umieszczają różne zdjęcia w social media.

Jest to stosunkowo nowy sposób fotografii jednak zyskał on szerokie grono zwolenników, którzy bardzo chętnie wykorzystują panoramy sferyczne w swoich pracach. Wykonując takie zdjęcie aparatem warto mieć świadomość, że powstaje ono w skutek połączenia ze sobą kolejnych zdjęć co w efekcie finalnym tworzy panoramę sferyczną. Niezależnie od urządzenia, którym jest wykonywane tego typu zdjęcie należy przyznać, że jest to bardzo nowoczesne narzędzie, które czyni fotografię jeszcze bardziej atrakcyjną oraz zróżnicowaną.