Szybkie ABC hydrofobizacji powierzchni betonowych

Skojarzenia, jakie mamy, gdy myślimy o betonowej powierzchni lub elementach architektonicznych, mieszczą się zapewne w takich kryteriach, jak: wytrzymałość, twardość, trwałość. Są one oczywiście trafne, jednak czy wymienione właściwości betonu są niezależnie od okoliczności niezagrożone, czy przeciwnie – czy materiał ten należy dodatkowo chronić?

Jak właściwie chronić beton? O procesie hydrofobizacji

hydrofobizacja betonuOkazuje się, że beton, jak każdy materiał budowlany, musi być chroniony, by zachować swoją wytrzymałość na długie lata – a tego się od konstrukcji na bazie owego materiału oczekuje. Mimo zwartej konstrukcji, która jest wynikiem receptury na połączenie cementu, wody i kruszywa mineralnego w specjalnych proporcjach, szkodliwe czynniki zewnętrzne oddziałują również na beton. Jednym z tych czynników jest działanie wilgoci. Metodą, chroniącą betonowe elementy budowlane przed działaniem wody, jest tak zwana hydrofobizacja betonu. Hydrofobizacja to bowiem nic innego, jak szereg specjalistycznych działań, służących nadaniu powierzchni, między innymi betonowej, odporności na wodę. Proces ten może być przeprowadzany różnymi metodami, stosownie do rodzaju hydrofobizowanej nawierzchni. W przypadku betonu, wybiera się drogę impregnacji, a więc włączenia składników substancji uodparniającej na wodę bezpośrednio do zewnętrznych, odsłoniętych partii betonowych. Cząsteczki hydrofobowe pełnią rolę swoistego pancerza, zapobiegającemu namakaniu i niszczeniu betonu poprzez procesy gnilne.

Oczywiście, beton jest materiałem budowlanym bardzo odpornym ze swej natury na wymagające warunki atmosferyczne. Jednak powiedzenie, iż kropla potrafi wydrążyć skałę, ma swoje realne przełożenie i w przypadku powierzchni z betonu. Dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne zapobieganie niszczeniu wskutek ekspozycji na wodę.