Wybór odpowiedniej pompy ciepła

Jeśli chcemy zwiększyć swoje oszczędności można zainstalować w domu nieskomplikowane urządzenie, jakim są powietrzne pompy ciepła. Oczywiście istnieją przeróżne ich rodzaje, a każda charakteryzuje się czymś zupełnie innym. Istnieje naprawdę wiele możliwości podziału pomp. Jednak najczęściej wyróżnia się podział: pompy woda-woda, pompy solnaka-woda, pompy powietrze-woda.

Pompy ciepła

 

pompa ciepłaJednak przy wyborze takiej pompy trzeba kierować się nie ceną, a warunkami klimatycznymi miejsca, w którym będzie ona zainstalowana. Istotne są warunki, w których będzie eksploatowana taka pompa. Najpierw trzeba poddać analizie dolne źródło ciepła. Jeśli chodzi o pompę typu woda-woda to warto weidzieć, że wykorzystana może być ona przy działaniu, kiedy ciepło znajduje się w wodzie gruntowej. Tutaj wymaga się głębokich odwiertów.
Trzeba także wybudować studnię chłonną oraz zrzutową. Zgodnie z prawem można wykonywać odwierty do głębokości tylko trzydziestu metrów. Warto wiedzieć, że pompie ciepła należy zapewnić odpowiednie warunki funkcjonowania. Jej głębokość nie może przekroczyć 30 m, ale to nie tylko ze względów prawnych. Wówczas będzie ona mniej wydajna. Czasami zachodzi konieczność wykonania kilku odwiertów.
To bardzo komplikuje montaż pompy ciepła oraz podnosi koszty tego właśnie przedsiewzięcia. Jeśli chodzi o zaletę tego systemu to jest to oczywiście stabilna oraz wydajna praca przez cały rok. Przy okazji pompa zachowuje również wysoki współczynnik wydajności nawet w okresach zimowych. W przypadku pompy solanka-woda potrzebna jest duża powierzchnia gruntu. Mówi się tutaj o gruntowym wymienniku ciepła. Jednak wadą takiego rozwiązania jest konieczność adaptacji dużej powierzchni do montażu tego urządzenia.

Minusem jest również degradacja gruntu, w którym będzie zamontowany wymiennik. Oczywiście montaż takiej pompy wymaga zatem indywidualnego podejścia do tematu oraz montażu. Kiedy ciepło będzie pobierane z gruntu to może dojść do przemarzania wymiennika. Wówczas zmniejsza się jego wydajność. Cały system grzewczy jest mniej wydajny.