Zalety ogrzewania gazowego – kocioł gazowy

Osoby, które mają w domu centralne ogrzewanie gazowe nie potrafią sobie wyobrazić tego, że nagle mieliby przejść na ogrzewanie węglowe. Jest to coś, czego nie można porównać. Kocioł gazowy daje naprawdę bardzo duży komfort. Chociaż jest droższy w eksploatacji niż kocioł węglowy to nie trzeba ciągle przy nim siedzieć, dorzucać opału. Kotły gazowe są praktycznie całkowicie bez obsługowe.

Kocioł gazowy w domu

 

kocioł gazowyJednak użytkownicy takich kotłów zwracają uwagę także na inne ich zalety. Wymienia się tutaj oszczędność miejsca w domu oraz schludny i czysty wygląd. Wiadomo jak wygląda kocioł węglowy. Kocioł gazowy na pewno nie będzie szpecił pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowany. Warto wiedzieć także o tym, że jeśli kupimy kocioł gazowy kondensacyjny o mocy nie większej niż 30 kW to wówczas nie musimy kotła umieszczać w kotłowni. Może on nawet stać w kuchni. Nie będzie stanowił bowiem żadnego zagrożenia. To szczególnie ważne w małych domach, gdzie nie ma możliwości utworzenia osobnego pomieszczenia, które byłoby kotłownią oraz takiego, które spełniałoby wszystkie wymagania techniczne.
Warto podkreślić także to, że w przypadku ogrzewania gazowego nie ma konieczności składowania opału. To także ogromna zaleta takiego typu rozwiązania. Osoby, które zastanawiają się nad takim rozwiązaniem powinny jednak wziąć pod uwagę fakt, że aby móc skorzystać z takiego ogrzewania, trzeba dostarczyć do domu gaz. Niestety nie wszędzie będzie to możliwe. Jeśli będzie jednak możliwe to nie zawsze będzie opłacalne. Z tym problemem na pewno będą borykać się mieszkańcy małych miejscowości. W takim wypadku będziemy musieli po prostu zainstalować w ogrodzie zbiornik na gaz płynny. Oczywiście wszystko musi tutaj dziać się przy zachowaniu przepisów dotyczących odległości od innych obiektów, które znajdują się na danej działce.

Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba dopełnić wszystkich formalności, które nie należą do najprostszych. Po pierwsze trzeba uzyskać dokument określający warunki przyłączenia do sieci gazowej. Później trzeba zawrzeć umowę o dostawę gazu. Oczywiście instalacja ogrzewania gazowego w domu nie będzie możliwa bez wykonania jej projektu. Muszą się tym zająć specjaliści.