Zużycie kół samochodowych

Większość  ludzi posiada samochód. Oczywistą rzeczą dla posiadacza auta jest to, że z upływem czasu i ze zmianą pór roku koła samochodu ulegają zużyciu i trzeba je wymienić. Bardzo ważne podczas wymiany kół, jest wyważenie koła, po to by opona za szybko się nie zużyła i komfort jazdy był dobry.

Rola ciężarków przy wyważaniu kół

ciężarki do wyważania kółPosiadam prawo jazdy od ponad dziesięciu lat i jestem czynnym kierowcą, więc zdaję sobie sprawę z tego, że z nadejściem wiosny  lub zimy należy wymienić koła samochodu na letnie lub zimowe albo jeździć na oponach wielosezonowych. Jest to zapewne tańsze rozwiązanie, ponieważ nie musimy co pół roku udawać się do wulkanizatora w celu wymiany kół. Jednak jeżeli wybierzemy to wyjście, to musimy pamiętać o tym, że opony wielosezonowe ulegają szybszemu zniszczeniu, ponieważ są narażone na działanie wszystkich czynników pogodowych. Przy zmianie opon bardzo ważną rolę odgrywają ciężarki do wyważania kół, których zadaniem jest odpowiednie wyważenie ciężaru koła, po to by koło równomiernie toczyło się po drodze. Ciężarki odpowiadają poniekąd za bezpieczeństwo jazdy, ponieważ nieprawidłowo założone  na oponę, mogą powodować dłuższą drogę hamowania,  szybsze zużycie się kół oraz części zawieszenia, a co za tym idzie drążki kierownicze, amortyzatory oraz łożyska. Można spotkać stalowe i cynkowe ciężarki do wyważania kół , jednak nie mają one takiego ciężaru jak powszechnie stosowane ciężarki z ołowiu. Te jednak nie spotykają się z aprobatą ekologów, ponieważ ołów jest szkodliwy dla środowiska.

Mimo tego, że ciężarki do wyważania kół nieco szpecą koła naszego auta, są produktem bardzo potrzebnym, ponieważ to dzięki nim mamy prawidłowo wyważoną oponę i możemy cieszyć się odpowiednim komfortem i bezpieczeństwem jazdy.